Jałowiec pośredni (Juniperus x media) 'Pfitzeriana Aurea’

Opis: Krzaczasta forma o silnym wzroście. Dorasta do 1,5 m wysokości i 2 do 3 m średnicy. W początkowym okresie wzrostu krzewy są płaskie, wraz z wiekiem zaczynają się wypiętrzać. Gałęzie układają się jedna nad drugą, a ich cienkie końce przewisają. Młode pędy jałowca 'Pfitzeriana Aurea’ są jasnożółte, potem ciemnieją, stają się zielone. Roślina do nasadzeń parkowych i dużych ogrodów. Zarówno jako soliter jak i do nasadzeń w grupach (należy jednak pamiętać, iż docelowo krzew zajmie sporo miejsca). Można obsadzać piaszczyste zbocza, skarpy.
Uprawa i pielęgnacja: W porównaniu do innych jałowców pośrednich, jałowiec 'Pfitzeriana Aurea’ uchodzi za bardzo odporną odmianę. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Dobrze znosi różne rodzaje gleb i ma niewielkie wymagania wilgotnościowe. Mrozoodporny.
Rozmnażanie: Jesienią z odkładów lub sadzonek pobieranych od września do listopada.
Choroby i szkodniki: Młode igły mogą być atakowane przez grzyb Phomopsis juniperovora (zamieranie pędów jałowca) a na pędach mogą wystąpić wrzecionowate, brązowe zgrubienia powodowane przez grzyb Gymnosporangium confusum. Ze szkodników pojawiają się mszyce oraz tarcznik jałowcowiec.
include(„iglaki-krzewy.inc”);