Jałowiec pośredni (Juniperus x media) 'Blue and Gold’

Opis: Bardzo ciekawa odmiana o pokroju szerokiego, rozłożystego krzewu. Wzrost jałowca pośredniego 'Blue and Gold’ jest wolny. W ciągu 10 lat osiąga do 0,8 m wysokości i do 1 m szerokości. Pędy wałeczkowate, nieregularnie rozmieszczone. Jałowiec 'Blue and Gold’ ma bardzo ciekawe zabarwienie igieł. Część z nich jest niebieska, a część złocistożółta, przez co tworzą na krzewie dwukolorowe plamy. Nadaje się do kompozycji rabatowych w mniejszych ogrodach oraz do nasadzeń pojedynczych.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dobrze znosi różne rodzaje gleb i ma niewielkie wymagania wilgotnościowe, choć najlepiej czuje się na glebach dobrze przepuszczalnych ale wilgotnych. Mrozoodporność dobra.
Rozmnażanie: Z sadzonek pobieranych od września do listopada oraz przez odkłady.
Choroby i szkodniki: Młode igły jałowca 'Blue and Gold’ mogą być atakowane przez grzyb Phomopsis juniperovora (zamieranie pędów jałowca) a na pędach mogą wystąpić wrzecionowate, brązowe zgrubienia powodowane przez grzyb Gymnosporangium confusum. Ze szkodników pojawiają się mszyce oraz tarcznik jałowcowiec.
include(„iglaki-krzewy.inc”);