Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Horstmann’

Opis: Oryginalna, szeroka i malownicza forma z przewisającymi gałęziami. Na północnoniemieckich wrzosowiskach odkrył ją szkółkarz Guenter Horstmann. Roślina rośnie szeroko. Roczne przyrosty jałowca 'Horstmann’ to 15 do 30 cm. Po 10 latach osiąga około 1,5 m wysokości i tyle samo szerokości. Ostatecznie może osiągać 3 do 4 m wysokości. Pędy jałowca pospolitego 'Horstmann’ układają się horyzontalnie, ich końce się przewieszają, a drobniejsze gałązki wewnątrz korony zwieszają się pionowo. To wszystko razem daje niezwykłą płaczącą formę. Doskonały soliter (do nasadzeń pojedynczych) na eksponowanych stanowiskach, gdzie będzie widać jej niezwykłą formę.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne. Dobrze znosi różne rodzaje gleb i ma niewielkie wymagania wilgotnościowe. Mrozoodporność bardzo dobra.
Rozmnażanie: Z sadzonek z piętką pobieranych w połowie lata.
Choroby i szkodniki: Młode igły mogą być atakowane przez grzyb Phomopsis juniperovora (zamieranie pędów jałowca) a na pędach mogą wystąpić wrzecionowate, brązowe zgrubienia powodowane przez grzyb Gymnosporangium confusum. Ze szkodników pojawiają się mszyce oraz tarcznik jałowcowiec.
include(„iglaki-krzewy.inc”);