Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis ) 'Mother Lode’

Opis: Jałowiec ten należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Jałowce naturalnie występują na terenach Alaski i Jukonu. Pokrój tej odmiany jest płożący, pędy ścielą się po ziemi, rozchodzą się w różnych kierunkach. Liście są łuskowate, w żółtym, złocistym odcieniu. Owoc to zmięśniała szyszkojagoda. Pędy i łuski po zgnieceniu wydzielają intensywny, charakterystyczny zapach. Jałowiec odmiany 'Mother Lode’ może być sadzony na mieszanych rabatach, lecz na froncie rabaty, gdyż inne rośliny mogłyby go zagłuszyć. Idealnie nadaje się do ogrodów skalnych, do pojemników na tarasach lub balkonach, na rabaty iglaste. Jest mrozoodporny.
Uprawa i pielęgnacja: Odmiana do zdrowego wzrostu potrzebuje słonecznego stanowiska. Igły nie są przypalane przez intensywne promienie słoneczne. Jałowiec 'Mother Lode’ jesienią przebarwia się na lekko pomarańczowy kolor co nadaje dynamiki na rabacie. Dobrze rośnie na lekkiej, przepuszczalnej glebie. Może rosnąć w suchych glebach, na zbyt wilgotnych może być atakowany przez choroby grzybowe. Dobrze ukorzenione rośliny dobrze zimują i nie potrzebują okrywania. Jeżeli nasz jałowiec rośnie w donicach, możemy go bez problemu przycinać i nadawać pożądany kształt. W okresie wegetacyjnym możemy używać nawozu dla roślin iglastych.
Rozmnażanie: Rozmnażamy go za pomocą sadzonek półzdrewniałych z fragmentem piętki.
Choroby i szkodniki: W zbyt mokrych i ciężkich glebach może być atakowany przez choroby grzybowe. Jałowiec może też być narażony na zamieranie pędów– ale to tylko sporadyczne przypadki. Ogólnie odmiana ta jest łatwa w uprawie i nie choruje.