Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) 'Meyeri’

Opis: Odmiana o pokroju krzewiastym. W ciągu 10 lat dorasta do 1 m wysokości i 0,4 m szerokości. Ostatecznie może dorastać do ponad 2 m. Jałowiec łuskowaty 'Meyeri’ tworzy przeważnie kilka pędów głównych, ułożonych skośnie, z lekko przewisającymi końcami. Igły srebrzystoniebieskie. W zimie mogą lekko przebarwiać się na fioletowo. Nadaje się zarówno do kompozycji roślinnych, jak i nasadzeń pojedynczych.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (jałowiec 'Meyeri’ toleruje lekki półcień ale wówczas igły są zielone). Gleba wilgotna, żyzna. Mrozoodporny ale podczas bardzo mroźnych zim może przemarzać. Starsze krzewy tracą swoją gęstość, zaczynają się rozluźniać i tracą dolne pędy. Zapobiec temu możemy poprzez przycinanie.
Rozmnażanie: przez sadzonkowanie i przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Młode igły mogą być atakowane przez grzyb Phomopsis juniperovora (zamieranie pędów jałowca) a na pędach mogą wystąpić wrzecionowate, brązowe zgrubienia powodowane przez grzyb Gymnosporangium confusum. Ze szkodników pojawiają się mszyce oraz tarcznik jałowcowiec.
include(„iglaki-krzewy.inc”);

Więcej: Jałowiec łuskowaty – uprawa i odmiany