Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) 'Blue Carpet’

Opis: Krzew o stosunkowo silnym wzroście, bardzo nisko płożący się. Rośnie szeroko i rozłożyście, szybko pokrywając sporą powierzchnię. Po 10 latach uprawy jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet’ osiąga zaledwie 0,3 m wysokości i aż do 2 m szerokości. Ostatecznie może osiągnąć do 0,75 m wysokości i aż 5 do 7 m średnicy. Igły srebrzystoniebieskie. W zimie mogą lekko przebarwiać się na fioletowo. Świetna roślina okrywowa i na skalniaki. Ze względu na ostateczne rozmiary, nadaje się do dużych ogrodów.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne. Gleba przepuszczalna, wilgotna, kwaśna. Jałowiec 'Blue Carpet’ toleruje krótkotrwałe susze i gleby lekko zasadowe. W pełni mrozoodporny. Dla zachowania gęstego pokroju zaleca się cięcie.
Rozmnażanie: przez sadzonkowanie lub szczepienie.
Choroby i szkodniki: Młode igły mogą być atakowane przez grzyb Phomopsis juniperovora (zamieranie pędów jałowca) a na pędach mogą wystąpić wrzecionowate, brązowe zgrubienia powodowane przez grzyb Gymnosporangium confusum. Ze szkodników pojawiają się mszyce oraz tarcznik jałowcowiec.
include(„iglaki-krzewy.inc”);

Zobacz również: Jałowiec łuskowaty – uprawa i odmiany