Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Obelisk’

Opis: Odmiana początkowo wąskostożkowa, z czasem bardziej szeroka i mniej regularna. Wzrost dość szybki – w ciągu 10 lat może osiągnąć 3 m wysokości, a ostatecznie nawet do 5 m. Pędy wyprostowane z wierzchołkami lekko odchylonymi od pionu na boki, co daje efekt tzw. 'lisiego ogona’. Powierzchnia rośliny wygląda jak pofalowana. Igły jałowca 'Obelisk’ są sztywne, pokryte sinoniebieskim nalotem. Klon męski – nie zawiązuje owoców i nasion. Roślina polecana do kompozycji ogrodowych, na szpalery i na cmentarze.
Uprawa i pielęgnacja: Jałowiec 'Obelisk’ najlepiej rośnie w słońcu, na piaszczystych i lekkich glebach. Na zbyt mokrym, gliniastym podłożu będzie mniej odporny na choroby i inwazje szkodników. Mrozoodporność bardzo dobra.
Rozmnażanie: Z sadzonek z piętką pobieranych w połowie lata.
Choroby i szkodniki: Młode igły mogą być atakowane przez grzyb Phomopsis juniperovora (zamieranie pędów jałowca) a na pędach mogą wystąpić wrzecionowate, brązowe zgrubienia powodowane przez grzyb Gymnosporangium confusum. Jeśli chodzi o szkodniki, jałowce bywają atakowane przez mszyce oraz tarcznika jałowcowca.
include(„iglaki-krzewy.inc”);