Cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa) 'Nana Gracilis’

Opis: Drzewo iglaste należące do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Cyprysik ten jest wolno rosnącym iglakiem, idealnie nadającym się na tarasy i balkony. Można go sadzić również w ogrodach japońskich. Rośnie bardzo wolno, gdyż po 10 latach może osiągnąć zaledwie 50 cm wysokości, przy około 40 cm szerokości. Przyrosty roczne wahają się od 3-6 cm zależnie od warunków w jakich posadzimy cycprysika tępołuskowego 'Nana Gracilis’. Pokrój cyprysika nie jest regularny. Początkowo jest dość spłaszczony, dopiero po solidnym zakorzenieniu się, zaczyna rosnąć dość wyraźnie przewodnik. Łuski są dość małe, spłaszczone a pędy mocno rozgałęzione i lekko poskręcane. Z racji tego, że cyprysik ten jest dość wrażliwy na mróz, warto sadzić go w osłoniętych miejscach, gdzie nie wieją zimne wiatry.
Uprawa i pielęgnacja: Cyprysiki tępołuskowe 'Nana Gracilis’ lubią wilgotną, dobrze uprawioną i pulchną glebę o odczynie kwaśnym. W takim podłożu lepiej rosną i nie są podatne na choroby. Wymagają również słonecznego stanowiska, ale poradzą sobie w lekkim cieniu. W słońcu są ładniej wybarwione, i mają bardziej zwarty pokrój. Dokucza im susza i zbyt suche powietrze. Warto wtedy systematycznie podlewać rośliny, a wokół nich rozłożyć korę ogrodową lub żwir, który zmniejszy parowanie wody z gleby. Wiosną dobrze reagują na zasilenie wieloskładnikowym nawozem dla roślin iglastych. Na zimę warto okryć je gałązkami iglaków lub agrowłókniną- w zimniejszych rejonach Polski. Podczas bezśnieżnych zim, gdy temperatura podniesie się powyżej zera warto cyprysiki 'Nana Gracilis’ podlać, by uniknąć suszy fizjolognicznej, przez którą rośliny najczęściej wypadają.
Rozmnażanie: Cyprysiki rozmnażamy przez fragment pędu z piętką. Lecz odmiana 'Nana Gracilis’ wolno rośnie i często przy uprawie amatorskiej młode sadzonki mogą przemarzać. Warto zaopatrywać się w dorosłe okazy w szkółkach.
Choroby i szkodniki: Przy odpowiedniej pielęgnacji i dobraniu odpowiedniego stanowiska cyprysiki 'Nana Gracilis’ nie są atakowane przez choroby i szkodniki. Jednak przy zbyt wysokim pH gleby (jeżeli nie posadzimy rośliny w kwaśnym podłożu) może wystąpić chloroza. W zbyt suchym miejscu mogą zaatakować go przędziorki, dlatego warto sadzić go w wilgotniejszej glebie.