Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) 'Kelleris Gold’

Opis: Drzewo o pokroju stożkowym, a w późniejszym okresie kolumnowym, osiągające wysokość ok. 4- 5 m. Liście w postaci zaostrzonych, jasnozielonych łusek, ułożone przemiennie, od spodniej strony pokryte woskowym nalotem. Końcówki młodych przyrostów cyprysika 'Kelleris Gold’ mają kolor złocisto- żółty do cytrynowego. Pędy gęste, wzniesione do góry. Wierzchołek rośliny lekko przewieszający się. Przyrost roczny to ok. 10- 15 cm. Kwiaty bladoróżowe, pojawiają się wiosną (V), jesienią dojrzewają brunatne, małe szyszki o średnicy ok. 8 mm, zebrane w grona. Pojawiają się dość obficie. Dobrze znosi cięcie, nadaje się na żywopłoty, jako pojedyncze nasadzenie lub w grupach jako tło dla innych roślin.
Uprawa i pielęgnacja: . Stanowisko osłonięte od silnych wiatrów, słoneczne lub półcieniste, gleby przepuszczalne, wilgotne,  obojętne do lekko kwaśnych, wilgotne, wrażliwy na zasolenie gleby, średnio odporny na mróz.
Rozmnażanie: Łatwo rozmnaża się z sadzonek pobieranych wiosną (III-IV) lub jesienią (IX-X), ale ponieważ ukorzeniają się bardzo dobrze, można je pobrać również w lecie. Cyprysik 'Kelleris Gold’ rozmnaża się również z nasion.
Choroby i szkodniki: Mszyce miodownicowate, tarcznik, czerwce, gąsienice (licinek tujowiaczek i jałowcowiaczek) larwy miniarki oraz choroby grzybowe, np. zamieranie pędów (kabatina).
include(„iglaki-drzewa.inc”);