Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana ) 'Alumigold’

Opis: Cyprysik Lawsona 'Alumigold’ należy do rodziny Cupressaceae czyli cyprysowatych. Jest przepięknym drzewem iglastym. Jego pokrój jest zwarty, pędy skierowane są do góry, a łuski zabarwione są na kolor złocisto- żółty lub bardzo jasno zielony w stanowiskach półcienistych. Cyprysik ten ma stożkowaty luźny pokrój i rośnie dosyć wolno. Igły i mniejsze gałązki są delikatne w dotyku. Odmiana cyprysika 'Alumigold’ jest ładnym akcentem na rabatach z zastosowaniem roślin iglastych. Jego sylwetka nadaje lekkości założeniom kompozycyjnym z roślin. Młode rośliny lepiej zabezpieczać na zimę. Cyprysik 'Alimigold’ jest często uszkadzany przez mroźne wiatry i suszę fizjologiczną.
Uprawa i pielęgnacja: Cyprysik Lawsona 'Alumigold’ wymaga słonecznego stanowiska, ale może rosnąć w lekkim półcieniu. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje kwaśnej ziemi lub lekko kwaśnej. Nie najgorzej rośnie też w glebie obojętnej. Potrzebuje wilgotnego stanowiska, gleby żyznej i obojętnej. W czasie długotrwałych susz należy go obficie podlewać. W czasie wegetacji nawozimy nawozem dla iglaków, a zimą możemy stosować nawozy jesienne. Młode okazy lepiej zabezpieczać na zimę kapturami z agrowłókniny. Warto również na czas zimy związać sznurkiem cyprysika żeby zapobiec gromadzeniu się śniegu, co może prowadzić do wyłamywania się pędów pod jego ciężarem.
Rozmnażanie: Rozmnażamy z sadzonek półzdrewniałych z fragmentem piętki lub z nasion.
Choroby i szkodniki: Z chorób mogą pojawić się choroby grzybowe, zamieranie pędów lub łusek. Ze szkodników przędziorek, tarczniki.
Więcej informacji: Cyprysik – uprawa, odmiany, pielęgnacja w doniczce