Cyprysik japoński (Chamaecyparis obtusa) 'Tsatsumi Gold’

Opis: Ta karłowata odmiana cyprysika tępołuskowego rośnie bardzo wolno i po 10 latach osiąga ok. 0,5 m wysokości, a po 40 latach ostatecznie 5 m. Roczny przyrost cyprysika 'Tsatsumi Gold’ sięga 5 cm. Pokrój początkowo nieregularnie kulisty zmienia się z czasem na stożkowy. Grube, sztywne pędy na wierzchołkach podkręcone, pokryte są złocistożółtymi łuskami; u nasady gałęzi łuski są zielone. Szyszki okrągłe, małe, kuliste i niepozorne, średnicy ok. 1 cm. Odmiana idealna do ogrodów skalnych i japońskich, do pojemników lub jako soliter na trawnikach.

Uprawa i pielęgnacja: Odmiana cyprysika 'Tsatsumi Gold’ jest  dość mrozoodporna. Cyprysiki wymagają żyznej, wilgotnej gleby o kwaśnym odczynie do obojętnego. Są wrażliwe na suszę. Często je nawozimy i systematycznie podlewamy. Stanowisko nasłonecznione ale igły mogą ulegać poparzeniu. Dla zachowania regularnego pokroju zaleca się przycinanie wiosną lub jesienią.

Rozmnażanie: Przez szczepienie na podkładkach żywotnika zachodniego lub cyprysika Lawsona.

Szkodniki i choroby: Cyprysikom mogą zagrażać grzyby z rodzaju Phytophthora i Heterobasidion. W mokrych warunkach uprawy mogą je porażać różne typy zgnilizny korzeni i pnia. Atakowane bywają przez opieńkę miodową i mszyce.