Cis pospolity (Taxus baccata) ‘Elegantissima’

Opis: Roślina osiąga wysokość od 1,5 do 2 m (po ok. 10-15 latach). Cis pospolity ‘Elegantissima’ rozrasta się na szerokość około 1,5 m, jest gęstym krzewem, doskonale nadającym się na żywopłot. Przyrost roczny to ok. 10-20 cm. Pokrój nieco owalny, bez wyraźnego wierzchołka, gałęzie wznoszą się skośnie, igły i pędy zielono-żółte (szczególnie młode). W cieniu mogą mieć mniej intensywne zabarwienie. Przycinanie cis ‘Elegantissima’ znosi bardzo dobrze, zabieg wykonuje się raz w roku, późnym latem. Zakwita wiosną III-V, pod koniec lata (VIII) dojrzewają czerwone owoce. Wszystkie części rośliny trujące, poza barwną osnówką owocu, okrywającą nasiona. Odporny na mróz oraz zanieczyszczenia miejskie. Zarówno do nasadzeń pojedynczych jak i w grupach, czy na żywopłot.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko  słoneczne lub  półcieniste, gleby żyzne, wilgotne, lekko wapienne (raczej nie toleruje kwaśnych).
Rozmnażanie:  Z sadzonek pozyskiwanych wiosną (III-IV) lub jesienią (IX-XI). Z nasion trudniejsze (nasiona wymagają stratyfikacji).
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe, fytoftoroza. Ze szkodników może pojawić się misecznik cisowiec lub wielkopąkowiec cisowy.

include(“iglaki-drzewa.inc”);

Więcej informacji: Cis pospolity – opis, choroby, odmiany, sadzonki