Złotlin japoński (Kerria japonica) ‘Picta’

Opis: syn.: Kerria japonica argenteo marginata, Kerria japonica argenteo variegata, Kerria japonica. variegata, Kerria japonica ‘Variegata’. Do rodzaju Kerria należy tylko 1 gatunek, łatwy w uprawie, zwany też japońską złotą różą. Pstrolistna odmiana złotlinu jest krzewem wysokości 1-1,5 m o zielonych, cienkich, łukowato wygiętych pędach. Rośnie wolniej niż gatunek i jest bardziej rozłożysty. Liście sezonowe długości do 5 cm, jajowato wydłużone, podwójnie piłkowane. Są pięknie ubarwione; zielone, nieregularnie kremowo-biało obrzeżone. Kwiaty pojedyncze, żółte, długości do 4 cm, wyrastają na końcach krótkopędów. Kwitnienie raczej słabe w maju-czerwcu.

Uprawa i pielęgnacja: Złotliny ‘Picta’ nadają się na słoneczne lub półcieniste stanowiska, unikać należy miejsc otwartych i zbyt eksponowanych. Tolerują większość gleb lecz najlepiej rosną na żyznych, przepuszczalnych. Mrozoodporność do -29 st. C. W chłodniejszych rejonach sadzimy je pod osłoną ścian budynków lub płotów. Pstrolistna odmiana ‘Picta’ najlepiej rośnie pod ścianą o wystawie południowej lub zachodniej.

Rozmnażanie: Bardzo łatwe przez półzdrewniałe sadzonki, pobrane na początku lub w połowie lata. Jesienią krzew może być rozmnażany przez odkłady, które ukorzeniają się po 1-2 latach. Wiosną lub jesienią można dzielić rozrośnięte egzemplarze. Cięcie niewymagane. Stare pędy wycinamy u nasady zawsze po kwitnieniu.

Szkodniki i choroby: Zwykle brak.