Wrzosiec bagienny (Erica tetralix)

Opis: Niewielka, dekoracyjna, zimozielona krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych. Wrzosiec bagienny (E. tetralix) jako jedyny występuje w Polsce w stanie naturalnym, spotykany jest głównie w północno-zachodniej części kraju, zwłaszcza wzdłuż Bałtyku. W pełni mrozoodporny, doskonale przystosowany do naszego klimatu. Krzewinki osiągają 15-30 cm wysokości. Liście zielone, szarozielone lub niebieskoszare, owłosione, osadzone na krótkich ogonkach. W lipcu w kątach łodyg pojawiają się pączki kwiatowe. Obfite grona niewielkich, kwiatów, występują w zależności od odmiany, w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Wrzośce bagienne zakwitają latem, a ich kwiaty utrzymują się do późnej jesieni. Najlepiej wyglądają sadzone w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk tej samej odmiany, tworząc gęste kolorowe kobierce.
Uprawa i pielęgnacja: Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych, gleb lekkich, próchnicznych, stale wilgotnych o odczynie kwaśnym.
Rozmnażanie: Najlepszą metodą jest sadzonkowanie. Sadzonki pędowe pobiera się w okresie letnim. Doniczki z sadzonkami należy umieścić w zimnym inspekcie.
Szkodniki i choroby: Zazwyczaj brak.

Fot. shutterstock.com