Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) 'Veitchii’

Opis: Synonimy – Winobluszcz japoński.  Zrzucające liście pnącze o zdrewniałych pędach i wąsach czepnych.  Odmiana ’Veitchii’ tworzy przylgi, którymi silnie przytwierdza się nawet do zupełnie gładkich powierzchni ścian budynków. Ciemnozielone, trójklapowe, dachówkowato ułożone liście szczelnie pokrywają ściany stanowiąc zabezpieczenie przed deszczem i silnym nagrzewaniem się w lecie.   Z początku zielone, jesienią przebarwiają się na czerwonofioletowy kolor. Kwiaty niepozorne,  zielonkawe,  miododajne.  Owoce mdławoniebieskie. Winobluszcz trójklapowy 'Veitchii’ dorasta do 20 m przy rocznych przyrostach ok. 1 m.

Uprawa i pielęgnacja: Winobluszcz 'Veitchii’ najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych o wystawie wschodniej lub zachodniej ale znosi także południowe i północne.  Dobrze rośnie na każdej przepuszczalnej i żyznej glebie.  Młode przyrosty podpieramy aż samie się zaczepią.

Rozmnażanie: Przez sadzonki zielne latem lub sadzonki zdrewniałe wczesną wiosną.

Szkodniki i choroby: Roślinę mogą atakować miseczniki, tarczniki, opuchlaki i przędziorki.  Na młodych pędach czasami żerują mszyce.

Więcej informacji: Winobluszcz trójklapowy, japoński – pielęgnacja, rozmnażanie, cena sadzonki