Wierzba biała, płacząca (Salix alba) 'Tristis’

Opis: Bardzo duże drzewo, dorastające do 30 m., tworzące bardzo szeroką, nieregularną koronę z wieloma wiotkimi i zwisającymi gałęziami oraz pędami. Pień wierzby 'Tristis’ jest dość niski i szeroki.  Drzewo niezwykle ozdobne i malownicze, jednak ze względu na swoje rozmiary, raczej do dużych ogrodów i parków. Najlepiej prezentuje się pojedyńczo. Liście lancetowato wydłużone (do 9 cm. dł), piłkowane, zielone i gładkie (od spodu jaśniejsze, srebrzyste i owłosione) umieszczone na długich, nagich i błyszczących, brązowych wiotkich pędach. Wierzba biała 'Tristis’ zakwita wiosną (III-V) w postaci wiszących kotków, po pojawieniu się już pierwszych liści. Roślina mrozoodporna i dobrze znosząca cięcie. Również lecznicza.
Rozmnażanie: Sadzonki zdrewniałe i odrośla.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne i wilgotne, gleby każde, jeśli nie będą suche, mogą być też piaszczysto-gliniaste.
Choroby i szkodniki: Wierzba należy do roślin, które bardzo lubią atakować szkodniki: mszyce, przędziorki, krytoryjek olchowiec, rynnica, mieniak tęczowiec, nadobnica alpejska, rzemlik topolowiec, białka wierzbówka, piennik wierzbowiec, niekreślanka wierzbówka, przeziernik mróweczka  i wiele innych. Choruje na: czerniaka, zamieranie pędów, rdzę, parcha, zgorzele.

Więcej: Wierzba – gatunki, sadzenie sadzonek, choroby