Wiąz drobnolistny (Ulmus parvifolia)

Opis: Liście ma małe, piłkowane na brzegach. Jasnozielone, starsze liście są ciemniejsze i błyszczące długości do 5 cm i szerokości 1- 3 cm. Częściowo opadają na zimę. Korę ma jasną, błyszczącą. Nie łuszczy się. Nadaje się do uprawy w mieszkaniu jak i na zewnątrz. Bardzo często wykorzystywany jest na drzewka bonsai. Nadaje się do nowoczesnych wnętrz.
Uprawa i pielęgnacja: Wiąz lubi pełne światło lub lekki półcień. Wiosną unikajmy ostrych promieni słońca, szczególnie jeżeli nasza roślina wypuszcza nowe liście. Mogą zostać przypalone. Podlewamy systematycznie, jeżeli mamy drzewko bonsai podlewamy nawet codziennie, jeżeli bryła korzeniowa odpowiednio przeschnie. Nie możemy dopuszczać do przesuszenia oraz zalewania bryły korzeniowej. Pamiętajmy aby używać wody miękkiej, ciepłej i pozbawionej wapnia. Zbyt twarda woda powoduje żółknięcie i opadanie liści. Ziemia powinna być lekko kwaśna, żyzna. Na dno donicy wysypujemy żwir, keramzyt, aby woda mogła swobodnie odpływać. Przelanie prowadzi do gnicia korzeni. Wiąz lubi zraszanie. Nawozimy co tydzień wiosną, kiedy roślina wypuszcza dużo nowych liści. Latem nawozimy co 14 dni nawozem dla roślin zielonych, ale lepiej zaopatrzyć się w nawóz dla drzewek bonsai. W celu utrzymywania ładnego pokroju należy wykonywać cięcie. Zimą jeżeli trzymamy drzewko w domu musimy zapewnić roślinie spoczynek i temperaturę w okolicach 5- 10 stopni. Bez okresu spoczynku roślina będzie gorzej rosła w nowym sezonie. Od maja do jesieni drzewko możemy wystawiać na zewnątrz, liście będą większe a sama roślina będzie lepiej rosła. Pamiętajmy o podlewaniu, bo z małych doniczek woda szybko paruje. Przesadzamy, gdy ukazują się młode listki na pędach. Drutujemy latem. Nie ściskajmy zbyt mocno pędów i pamiętajmy o prawidłowym terminie ściągania drutów. Pozostawione zbyt długo powodują rany na pędach nie do naprawienia.
Rozmnażanie: Rozmnażamy za pomocą sadzonek półzdrewniałych.
Choroby i szkodniki: Wiąz drobnolistny odporny jest na holenderską chorobę wiązów. Ze szkodników może być zaatakowany przez przędziorki, mszyce.

Więcej informacji: Wiąz – choroby, gatunki i odmiany