Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)

Opis: Bardzo duże drzewo, dorastające do ok.40 m., tworzy stożkową, luźną koronę, kiedy pojawiają się liście, staje się bardzo zagęszczona. Liście bardzo duże, do 15 cm. długości i 20 cm. szerokości, charakterystyczny, czworokątny kształt, podzielony płytko na cztery klapy, po złożeniu wzdłuż nerwu (obie części liścia tworzą prawie lustrzane odbicie), umieszczone na gałęzi za pomocą długiego, zielonego ogonka. Liście tulipanowca amerykańskiego są intensywnie zielone od góry, od spodu jaśniejsze, pokryte woskiem. Jesienią przebarwiają się na złoto i są zrzucane na zimę. Kwiaty dekoracyjne, kielichowatego kształtu (podobne do tulipana), zielono-żółto-pomarańczowo-zielone, kolorystyka przechodząca z jednej w drugą. Są pojedyńcze, z dużą ilością pręcików wewnątrz, dość duże, zakwitają wczesnym latem (VI-VII), ale tylko u starszych okazów (ok. 20 letnich). Owoce w postaci uskrzydlonych orzeszków zebranych  w owocostanach. Średnioodporne na mróz. Drzewo nie lubi cięcia.
Rozmnażanie: Siew nasion.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne, gleby żyzne, wilgotne, świeże, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, gliniasto-piaszczyste.
Choroby i szkodniki: Tulipanowiec amerykański jest odporny na choroby i szkodniki, ale uszkodzenie korzenia, powoduje jego zagniwanie.

Więcej informacji: Tulipanowiec – uprawa, kwitnienie, sadzonki