Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)

Opis: Tulipanowiec amerykański należy do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). Pochodzi z terenów Ameryki Północnej. Pień drzewa jest gruby i mniej więcej prosty. Konary niezbyt długie, u góry korony układają się bardziej ukośnie do pnia. Korona u młodych okazów jest wąska. Dorosłe drzewa mają gęstą koronę, gdy rozwiną się liście drzewo daje silny cień. Kora tulipanowca jest lekko spękana, szaro- brązowa. Liście podzielone są na cztery klapy. Mają długość od 10 do 15 cm, a szerokość od 12 do nawet 20 cm. Zewnętrzna strona liścia jest błyszcząca, zielona. Spód jest jaśniejszy, nieco matowy. Liście przebarwiają się na żółty kolor jesienią. Kwiaty wyrastają podobnie do kwiatów magnolii, na końcach gałązek. Są kielichowate, płatki u nasady jasno żółte wręcz kremowe, w środku pomarańczowe, na brzegach znów jaśniejsze. Pręciki duże, widoczne. Drzewo kwitnie od maja do końca czerwca. Owocem jest jedno- lub dwu-nasienny orzeszek. Dojrzewają w październiku lub listopadzie. Tulipanowiec amerykański jest drzewem miododajnym. Stosowany do dużych ogrodów i jako cenne drzewo alejowe i parkowe.
Uprawa i pielęgnacja: Potrzebuje słonecznego i widnego, osłoniętego stanowiska. Wymaga wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej gleby. Unikajmy sadzenia na glebach mokrych i bardzo gliniastych. Ze względu na mięsiste, łatwo łamiące się korzenie unikajmy przesadzania i starannie planujmy miejsce posadzenia drzewa. Korzenie po przesadzeniu dosyć ciężko się regenerują i w bardzo wilgotnych glebach mogą gnić i powodować usychanie rośliny. Jeżeli chcemy posadzić tulipanowca starajmy się robić to na wiosnę, unikajmy sadzenia jesiennego. Młode okazy wrażliwe są na mróz, dlatego wymagają okrycia korzeni i korony. Starsze drzewa są odporniejsze na silne mrozy, ale czasem również mogą przemarznąć. Ogólnie tulipanowiec nie wymaga cięcia, ze względu na piękny kształt korony. Na wiosnę możemy nawozić drzewo nawozem uniwersalnym dla drzew i krzewów liściastych. W czasie suszy należy podlewać tulipanowca.
Rozmnażanie: Tulipanowiec jest rozmnażany głównie przez szczepienie. Wysiew nasion bardzo trudny, gdyż większość nasion słabo kiełkuje.
Choroby i szkodniki: Na glebach zbyt zasadowych na liściach może pojawić się chloroza liści tulipanowca. Tulipanowiec amerykański jest zaś odporny na szkodniki.

Fot. Mykola Swarnyk, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Więcej informacji: Tulipanowiec – uprawa, kwitnienie, sadzonki