Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) 'Variegatus’

Opis: synonimy – 'Silver Gem’, 'Gracilis’. Zimozielony niski, gęsty krzew w warunkach Polski dorasta do 30 cm wysokości i 60 cm szerokości. Odmiana 'Variegatus’ ma szarozielone, biało obrzeżone liście na świeżych przyrostach zaróżowione, które z czasem powracają do pierwotnego koloru. Polecana jest jako dobra roślina okrywowa. Może być sadzona przy murkach, na które lekko się wspina oraz sadzona w pojemnikach.

Uprawa i pielęgnacja: Zalecane są dla niej miejsca zaciszne, osłonięte przed mroźnymi wiatrami, słoneczne do lekkiego cienia. Gleba przepuszczalna, żyzna. Trzmieliny 'Variegatus’ możemy mocno przycinać w każdym terminie z wyjątkiem wiosny, gdy zależy nam na utrzymaniu określonych rozmiarów.

Rozmnażanie: Przez półzdrewniałe sadzonki pobierane jesienią z piętką. Także przez odkłady lub odcinanie samoistnie ukorzenionych pędów.

Szkodniki i choroby: Mogą im zagrażać wciornastek szklarniowy lub gąsienice takich owadów jak motyle z rodziny zwójek czy namiotnikowatych. Należy wycinać i niszczyć pędy z żerującymi gąsienicami. Czasami może się na trzmielinach 'Variegatus’ pojawić mączniak prawdziwy.

Więcej: Trzmielina pospolita – uprawa, rozmnażanie, zastosowanie