Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) 'Silver Queen’

Opis: Zimozielony krzew o zwartym, wyprostowanym pokroju, w warunkach Polski dorasta do 1 m wysokości. Szeroko się rozrasta zarówno na stanowiskach słonecznych jak i w lekkim cieniu. Może być sadzony przy murkach, na które lekko się wspina, pojedynczo lub w grupach na trawnikach, wśród innych zimozielonych. Odmiana 'Silver Queen’ trzmieliny Fortune’a ma eleganckie, skórzaste liście, długości ok. 5 cm, o szerokim, białym obrzeżeniu, które jesienią przebarwiają się na różowo. Kwiaty zielonkawobiałe, drobne bez ozdobnej wartości pojawiają się w czerwcu-lipcu.

Uprawa i pielęgnacja: Zalecane są dla niej miejsca zaciszne, osłonięte przed mroźnymi wiatrami, słoneczne do lekkiego cienia. Gleba przepuszczalna, żyzna. Pędy różnobarwnej odmiany, której liście ponownie stały się zielone należy wycinać. Trzmieliny te możemy mocno przycinać w każdym terminie z wyjątkiem wiosny gdy zależy nam na utrzymaniu określonych rozmiarów.

Rozmnażanie: Przez półzdrewniałe sadzonki pobierane jesienią z piętką. Także przez odkłady lub odcinanie samoistnie ukorzenionych pędów.

Szkodniki i choroby: Mogą im zagrażać wciornastek szklarniowy lub gąsienice takich owadów jak motyle z rodziny zwójek czy namiotnikowatych. Należy wycinać i niszczyć pędy z żerującymi gąsienicami. Czasami może się na trzmielinach 'Silver Queen’ pojawić mączniak prawdziwy.

Więcej: Trzmielina pospolita – uprawa, rozmnażanie, zastosowanie