Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) 'Canadale Gold’

Opis: Ten zimozielony krzew jest sportem odmiany 'Carrierei’. W warunkach Polski dorasta do 60 cm wysokości. Odmiana 'Canadale Gold’ ma skórzaste, lśniące, zielone liście długości 3-5 cm, z intensywnie żółto zabarwionym obrzeżem. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowoczerwono. Kwiaty zielonkawobiałe, drobne bez ozdobnej wartości pojawiają się w czerwcu-lipcu. Jest bardzo dobra rośliną okrywową. Starsze egzemplarze mogą wspinać się na murki zaczepiając się korzonkami przybyszowymi. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Wymagania: Zalecane są dla niej miejsca zaciszne, osłonięte przed mroźnymi wiatrami, słoneczne do lekkiego cienia. Gleba przepuszczalna, żyzna. Pędy różnobarwnej odmiany, której liście ponownie stały się zielone należy wycinać. Trzmieliny 'Canadale Gold’ możemy mocno przycinać w każdym terminie z wyjątkiem wiosny, gdy zależy nam na utrzymaniu określonych rozmiarów.

Rozmnażanie: Przez półzdrewniałe sadzonki pobierane jesienią z piętką. Także przez odkłady lub odcinanie samoistnie ukorzenionych pędów.

Szkodniki i choroby: Może im zagrażać wciornastek lub gąsienice takich owadów jak motyle z rodziny zwójek czy namiotnikowatych. Należy wycinać i niszczyć pędy z żerującymi gąsienicami. Czasami może się na trzmielinach pojawić mączniak prawdziwy.

Więcej: Trzmielina pospolita – uprawa, rozmnażanie, zastosowanie