Sekurinega gałęzista (Securinega suffruticosa)

Opis: Synonimy – Flueggea suffruticosa. Ten krzew o sezonowych liściach należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae); pochodzi z Azji środkowo-wschodniej. Roślina dwupienna  o kwiatach męskich i żeńskich w porze kwitnienia oblegana jest przez roje pszczół. Sekurinega gałęzista rośnie szybko i w naszych warunkach może osiągnąć 1,5 m wysokości. Liście eliptyczne lub owalne, całobrzegie, na końcach zaostrzone. Kwiaty żółtozielone, drobne, niepozorne, miododajne. Zakwitają w czerwcu-lipcu. Roślina zawiązuje we wrześniu owoce w postaci torebek nasiennych z 6 nasionami. Zastosowanie w parkach, ogródkach ziołowych (herbularius). Roślina trująca i lecznicza.

Uprawa i pielęgnacja: Krzew światłolubny, toleruje miejsca półcieniste. Preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, oprócz podmokłych. Dobrze znosi suszę. Jest mrozoodporny ale egzemplarze posadzone w pierwszym roku wymagają dokładnego okrycia przed mrozem.

Rozmnażanie: Sekurinege gałęzistą rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe pod koniec lata lub wysiew nasion jesienią w nieogrzewanych szklarniach.

Szkodniki i choroby: Nie stwierdzono.

Inne zastosowania: W lecznictwie – roślina w chińskim ziołolecznictwie, gdzie nosi nazwę yi Yè qiu, jest uważana za jedno z 50 podstawowych ziół. Wyciągi z rośliny mają właściwości pobudzające, wzmacniające i adaptogenne; poprawiają ostrość wzroku, słuchu, wzmacniają zmysł powonienia. Roślina badana jest kątem walki z nowotworami i stwardnieniem rozsianym.