Różanecznik (Rhododendron) 'Rasputin’

Opis: Roślina należąca do grupy różaneczników katawbieńskich. Krzew ten charakteryzuje się średnią siłą wzrostu. Jego pokrój jest wyprostowany i szeroki. Po upływie 10 lat krzew ten osiąga wysokość 1 m. Jest zimozielony i posiada duże skórzaste liście barwy zielonej. Różanecznik 'Rasputin’ zakwita na przełomie maja i czerwca i charakteryzuje się obfitym kwitnieniem. Kwiaty mają kolor jasnofioletowy. Wewnątrz kwiatu znajduje się plama w barwie ciemnofioletowej. Kwiaty różanecznika 'Rasputin’ zebrane są w duże i kuliste kwiatostany o zwartej budowie. Krzew ten posiada dużą mrozoodporność.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Można go ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak nie jest to praktykowane przez ogrodników amatorów.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.