Różanecznik (Rhododendron) 'Omega’

Opis: Odmiana należąca do grupy Catawbiense-Hybridum. Krzew osiągający od 1,5 do 2 m wysokości, szeroki, wyprostowany i zwarty. Liście ciemnozielone, matowe. Kwiaty o średnicy od 4,5 do 6 cm, lilioworóżowe, w gardzieli prawie białe, z żółtozielonymi lub czerwonobrązowymi cętkami. Płatki różanecznika 'Omega’ są pofałdowane na brzegach. Kwiaty zebrane są po 10 do 20 w szerokokuliste, zwarte kwiatostany. Kwitnie od mają do czerwca. Doskonała roślina na wrzosowiska i mieszane rabaty. Ładnie prezentuje się przy brzegu oczka wodnego.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Gleba próchnicza, kwaśna, wilgotna (ale nie podmokła). Wskazana duża zawartość nieodkwaszonego torfu wysokiego w glebie oraz ściółkowanie korą z drzew iglastych. Mrozoodporność do -26 °C. Młode okazy warto na zimę okryć. Przed nastaniem zimy warto też obficie podlać aby nie dopuścić do przesuszenia systemu korzeniowego.
Rozmnażanie: Różanecznik 'Omega’ rozmnażamy głównie przez sadzonki lub odkłady. W warunkach amatorskich trudne i rzadko praktykowane.
Choroby i szkodniki: Zwijanie się liści w zimie jest zjawiskiem naturalnym – roślina w ten sposób ogranicza transpirację. Może być atakowany przez choroby grzybowe, w tym dość groźną- fytoftorozę. Szkodnikami są opuchlaki, mszyce, mączlik różanecznikowy, prześwietlik borówkowiec i ślimaki.