Różanecznik (Rhododendron) 'Nova Zembla’

Opis: Różanecznik należy do grupy 'Catawbiense- Hybridum’. Pochodzi z hodowli Kosterów w Boskoop (Belgia) z roku 1902. Jest to silny, zimozielony, o wzniesionym pokroju krzew, dorastający do wysokości i szerokości 1,5-4 m. Kwitnie w maju-czerwcu. Kwiaty rododendrona 'Nova Zembla’ są lejkowate, bez zapachu, szeroko otwarte, intensywnie rubinowoczerwone, w środku z bordowoczarnymi cętkami, zebrane są po 7-21 w zwarte, kuliste kwiatostany. Liście ma ciemnozielone, matowe, gładkie. Mrozoodporność wysoka do -29 st. C.

Uprawa i pielęgnacja: Te zimozielone krzewy potrzebują miejsc cienistych lub półcienistych, gleby stale wilgotnej, kwaśnej z dużą zawartością próchnicy. Dobrze rosną w pobliżu zbiorników wodnych gdzie powietrze nasycone jest parą wodną. Różaneczniki mają szeroki lecz płytki system korzeniowy i wskazane jest ściółkowanie gleby wokół krzewu takimi materiałami jak przekompostowane trociny, liście dębowe lub igliwie sosnowe. W takim przypadku należy zwiększyć dawkę nawozów, z których najlepsza jest przefermentowana gnojówka, rozłożony obornik lub gotowe mieszanki przygotowane dla tej grupy roślin. Wszelkie prace w obrębie bryły korzeniowej należy wykonywać ostrożnie aby nie uszkodzić płytko położonych korzeni. Młodsze okazy różanecznika 'Nova Zembla’ należy przed nadejściem większych mrozów osłonić matami słomianymi, włókniną lub iglastym stroiszem i obficie podlać.

Rozmnażanie: Możliwe choć trudne przez sadzonki pędowe lub przez odkłady. Ostatnio także przez szczepienie. Gatunki rozmnaża się przez wysiew nasion. Kwitną w 5 roku uprawy. W przypadku odmian rośliny zwykle nie powtarzają cech osobników rodzicielskich.

Szkodniki i choroby: Zjawisko zimowego zwijania się liści jest objawem fizjologicznym. Szkodnikami są opuchlaki, mszyce, gąsienice i ślimaki. Atakują je choroby grzybowe, rdza i inne. Przesuszenie roślin może powodować niepasożytniczą chorobę, żółknięcie i zasychanie liści.