Różanecznik jakuszimański (Rhododendron yakushimanum) 'Lumina’

Opis: Jest to odmiana wyhodowana przez H. Hachmanna, zarejestrowana w 1982 roku i należąca do grupy różaneczników jakuszimańskich.
Jest to zimozielony krzew, który osiąga niewielkie rozmiary. Osiąga wysokość do 1 m. Ma zwarty i gęsty pokrój, kulisty i nieco spłaszczony u góry. Odmiana 'Lumina’ kwitnie w maju. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt i długość 3 – 4 cm oraz szerokość 5- 6 cm. Tworzą one gęste i kuliste kwiatostany. Na każdy kwiatostan składa się do 18 lub 20 kwiatów.  Barwa kwiatów jest rubinowo różowa z delikatnym odcieniem liliowym. Wewnątrz kwiatu widać rysunek z brązowych kropek umiejscowiony na górnym płatku. Brzegi płatków są falowane. W miarę przekwitania kwiaty jaśnieją.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Różanecznik 'Lumina’ można ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak jest to dość trudne i zazwyczaj odbywa się poprzez in vitro.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.