Różanecznik (Rhododendron) 'Libretto’

Opis: Różanecznik z grupy 'Catawbiense-Hybridum’ wyhodowany przez Hansa Hachmann’a w 1991 roku. Jest to zimozielony krzew dorastający do 130 cm wysokości. Liście różanecznika 'Libretto’ są barwy zielonej, duże i błyszczące. Średnica krzewu może osiągnąć 150 cm. Maksymalne rozmiary osiąga po 10 latach wzrostu. Zakwita na początek czerwca i kwitnie obficie. Kwiatostany są duże i kuliste. Pojedyncze kwiaty mają barwę purpurowo – fioletową. Wewnątrz kwiatu widoczna pomarańczowo- brązowa plama. Kwiaty w kształcie gwiazdkowaty, a pojedyncze płatki mają fryzowane brzegi. Kwiaty różanecznika 'Libretto’ w trakcie przekwitania ani pod wpływem słońca nie blakną. Jest to odmiana wyjątkowo odporna na działanie promieni słonecznych.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Można go ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak nie jest to praktykowane przez ogrodników amatorów.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.