Różanecznik (Rhododendron hybr.) 'Pfauenauge’

Opis: Roślina z grupy mieczańców katawbijskich. Odmiana wyhodowana została w Niemczech w 1997 roku przez Hansa Hachmanna. Jest to zimozielony krzew, który po 10 latach hodowli osiąga wysokość 120 cm i szerokość 150 cm. Pokrój tego krzewu jest kulisty i lekko spłaszczony. Liście różanecznika 'Pfauenauge’ mają barwę ciemnozieloną i osiągają długość do 16 cm oraz szerokość do 4,5 cm. Roślina zakwita na przełomie maja i czerwca, a czasem na jesieni zakwita po raz drugi, ale już pojedynczymi kwiatami. Kwiaty są bardzo duże, ponieważ pojedynczy kwiat może mieć 11 cm średnicy. Mają one barwę lila – różową  do różowej w zależności jak dużo słońca ma roślina. Wewnątrz kwiatu zauważyć można purpurową plamkę. Brzegi płatków różanecznika 'Pfauenauge’ są nieco ciemniejsze i fryzowane.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Można go ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak nie jest to praktykowane przez ogrodników amatorów.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.