Różanecznik ( Rhododendron Hybr.) odm. wielkokwiatowa „MOON OF ISRAEL”

Opis: Odmiana dorasta do ok. 1- 2 m. wys. i 1,5 m. szer. Pokrój różanecznika „MOON OF ISRAEL” jest dość rozłożysty, pędy lubią się rozkładać na boki krzewu. Kwiaty w bardzo ciekawym kolorze, zebrane po kilkanaście w kulisty kwiatostan. Kolor płatków jasnoliliowy do różowego, wewnątrz z białym, rozmytym pasem. Charakterystyczny dla różaneczników wzór w postaci drobnych, żółtobrązowych kropek nie ogranicza się do górnego płatka, ale pojawia się również na dwóch sąsiednich, układając się w kształt korony. Jasnożółte pylniki osadzone na dość krótkich, różowych pręcikach. Kwitnienie różanecznika „MOON OF ISRAEL” przypada późno bo w czerwcu. Liście dość duże, skórzaste, ciemnozielone, pozostające na roślinie również przez okres zimy. Ze względu na swoje wymiary, polecana raczej do dużych ogrodów lub nasadzeń miejskich. Średnio odporny na mróz.
Uprawa i pielęgnacja: Najważniejsze w uprawie różaneczników jest podłoże, które powinno próchnicze, wilgotne (ale nie mokre!) i mieć odczyn kwaśny, o pH 4- 5. Ponieważ posiadają płytki i delikatny system korzeniowy, łatwo mogą zostać uszkodzone podczas prac ogrodniczych. Ta cecha powoduje również podatność na przesuszenie, dlatego ważnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża materiałem o odczynie kwaśnym np. korą z drzew iglastych. Na poprawę odporności, dobry wzrost i rozwój rośliny wpływa tez dodanie do gleby szczepionki mikoryzowej. Różaneczniki nie najlepiej znoszą cięcie, więc należy ograniczyć się do cięcia sanitarnego lub odmładzajacego. Należy również stosować nawożenie grupą nawozów przeznaczonych dla różaneczników. Preferują miejsca cieniste lub półcieniste.
Rozmnażanie: W przypadku różaneczników rozmnażanie jest dość trudne. Można pokusić się o próbę rozmnożenia rośliny przez sadzonki pędowe lub odkłady. W szkółkach rozmnaża się je również przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Różanecznikom mogą zagrażać przede wszystkim choroby grzybowe (np. fytoftoroza, nekroza różanecznika, zaraza wierzchołkowa pędów, mączniak prawdziwy) i choroby fizjologiczne np. z powodu zasolenia, przelania, złego odczynu gleby, braku wody lub braku składników mineralnych (np. chlorozy, zwijanie liści) gleby oraz szkodniki (np. kibitnik azaliaczek, mączlik różanecznikowy, opuchlaki).