Różanecznik (Rhododendron Hybr.) odm. wielkokwiatowa 'Calsa’

Opis: Odmiana różanecznika z 1997 r. należąca do grupy Hybrid. Niezbyt silnie rośnie, dorasta do ok. 1- 2 m. wys. i 1,5 m. szer. Pokrój krzewu dość rozłożysty, ale wyprostowany. Kwiaty białe z delikatnym liliowym odcieniem, zebrane po kilkanaście w kulisty kwiatostan. Charakterystyczną cechą kwiatu różanecznika 'Calsa’ jest bardzo wyraźnie zarysowany, bordowo- brązowy wzór w postaci drobnych kropek na każdym górnym płatku. Jasne pylniki osadzone na długich, białych pręcikach. Kwitnienie przypada na miesiące maj i czerwiec. Liście dość duże, skórzaste, ciemnozielone, pozostające na roślinie również przez okres zimy. Ze względu na swoje wymiary, polecana raczej do dużych ogrodów lub nasadzeń miejskich. Odmiana średnio odporna na mróz bo do ok. – 22 st. C.
Uprawa i pielęgnacja: Najważniejsze w uprawie różaneczników jest podłoże, które powinno próchnicze, wilgotne (ale nie mokre !) i mieć odczyn kwaśny, o pH ok. 4- 5. Ponieważ posiadają płytki i delikatny system korzeniowy, łatwo mogą zostać uszkodzone podczas prac ogrodniczych. Ta cecha powoduje również podatność na przesuszenie, dlatego ważnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża materiałem o odczynie kwaśnym np. korą z drzew iglastych. Na poprawę odporności, dobry wzrost i rozwój rośliny wpływa tez dodanie do gleby szczepionki mikoryzowej. Różaneczniki nie najlepiej znoszą cięcie, więc należy ograniczyć się do cięcia sanitarnego lub odmładzającego. Należy również stosować nawożenie grupą nawozów przeznaczonych dla różaneczników. Preferują miejsca cieniste lub półcieniste.
Rozmnażanie: W przypadku różaneczników rozmnażanie jest dość trudne. Można pokusić się o próbę rozmnożenia różanecznika 'Calsa’ przez sadzonki pędowe lub odkłady. W szkółkach rozmnaża się je również przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Różanecznikom mogą zagrażać przede wszystkim choroby grzybowe (np. fytoftoroza, nekroza różanecznika, zaraza wierzchołkowa pędów, mączniak prawdziwy) i choroby fizjologiczne np. z powodu zasolenia, przelania, złego odczynu gleby, braku wody lub braku składników mineralnych (np. chlorozy, zwijanie liści) gleby oraz szkodniki (np. kibitnik azaliaczek, mączlik różanecznikowy, opuchlak truskawkowiec).