Różanecznik (Rhododendron hybr.) 'Helsinki University’

Opis: Jest to mieszaniec wyhodowany przez Marjatta Uosukainen w arboretum arboretum Mustila. Roślina otrzymała nazwę w 350 rocznicę otwarcia uniwersytetu w Helsinkach w 1990 roku. Jest to zimozielony krzew, który jako jedna z kilku odmian wyhodowanych w Finlandii posiada bardzo dobrą mrozoodporność. Różanecznik 'Helsinki University’ osiąga wysokość do 150 cm, a potrafi przekroczyć 2 m po 10 latach wzrostu. Liście w fazie rozwoju mają barwę czerwonawą, a gdy są już wyrośnięte są ciemnozielone. Blaszka liściowa lśniąca o długości 12 – 17 cm. Różanecznik ten zakwita w maju. Rozkwitnięte kwiaty różanecznika 'Helsinki University’ mają barwę różową, a gdy są w fazie pączka są troszkę ciemniejsze. Wewnątrz każdego kwiatka można zobaczyć pomarańczowo – czerwone kropki. Pojedynczy kwiat osiąga średnicę  od 6 do 7,5 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Można go ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak nie jest to praktykowane przez ogrodników amatorów.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.