Różanecznik (Rhododendron hybr.) 'Francesca’

Opis: Odmiana otrzymana przez Consoliniego w wyniku skrzyżowania odmian 'Britannia’ i 'Dexter’. Jest to zimozielony krzew, który osiąga wysokość 180 cm. Do tej wysokości dorasta przez 10 lat. Krzew ma pokrój okrągły i szeroki. Liście mają kształt jajowaty, a ich brzegi są lekko wzniesione. Różanecznik 'Francesca’ zakwita na przełomie maja i czerwca.  Kwiatostany są kuliste i w ich skład wchodzi od 19 do 25 kwiatów. Pojedyncze kwiaty osiągają średnice do 8,5 cm. Mają barwę karminowo – czerwoną, a gdy są jeszcze w postaci pączków to ich barwa jest czarno – czerwona. Pręciki mają barwę białą. Kwiaty różanecznika 'Francesca’ mają kształt dzwonkowaty.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Można go ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak nie jest to praktykowane przez ogrodników amatorów.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.