Różanecznik katawbijski (Rhododendron catawbiense) 'Hachmann’s Charmant’

Opis: Różanecznik należący do grupy różaneczników katawbijskich. Wyhodowany został przez H. Hachmanna w Niemczech w roku 1979, a do handlu wprowadzony został w roku 1991. Jest to krzyżówka odmian 'Diadem’ i 'Holger’. Jest to zimozielony krzew, który po dziesięciu latach osiąga wysokość 110 cm i szerokość 130 cm. Ich liście są duże i mają kolor zielony. Różanecznik 'Hachmann’s Charmant’ zakwita w drugiej połowie maja i kwitnie do czerwca. Od 14 do  23 kwiatów tworzy kulisty i zwarty kwiatostan. Pojedyncze kwiaty mają barwę białą z pofalowanym i różowym brzegiem. Wewnątrz szeroko otwartych kwiatów znajduje się ciemnoczerwona plama, którą tworzą duże cętki. Kwiaty mają średnicę od 5 do 7,5 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże dla rododendrona 'Hachmann’s Charmant’ powinno być kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Można go ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak nie jest to praktykowane przez ogrodników amatorów.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.