Różanecznik (Rhododendron) 'Catawbiense Grandiflorum’

Opis: Krzew zaliczający się do grupy różaneczników katawbijskich. Jest to jedna z najstarszych odmian wyhodowana przez A. Waterera w połowie XIX wieku. Jest to zimozielony krzew o dużej sile wzrostu. Osiąga maksymalnie do 3 m wysokości i 5 m szerokości. Jest to roślina o pokroju kulistym. Jej liście mają kształt eliptyczny i długość do 13 cm oraz szerokość do 3,5 – 4,5 cm. Różanecznik ten zakwita w maju. Kwiatostany różanecznika 'Catawbiense Grandiflorum’ są duże i kuliste, na które składa się od 12 do 20, a nawet czasem 25 kwiatów.  Pojedyncze kwiaty są koloru jasnoliliowego, a na górnym płatku znajduje się czerwonawo – brązowy rysunek. Brzeg każdego płatka jest delikatnie pofalowany. Barwa kwiatów może zmieniać się wraz z nasileniem nasłonecznienia – im więcej słońca tym jaśniejsze kwiaty.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże dla różanecznika 'Catawbiense Grandiflorum’ powinno być kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Można go ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak nie jest to praktykowane przez ogrodników amatorów.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.