Różanecznik katawbijski (Rhododendron catawbiense) 'Boursault’

Opis: Krzew należący do grupy różaneczników katawbijskich.  Jest starą odmianą otrzymaną w I połowie XIX wieku  przez Boursaulta.
Jest to krzew zimozielony o dużej sile wzrostu. Dorasta do 25 – 3,5 m wysokości.  Jest to krzew, który rozrasta się dość szeroko. Liście mają kształt eliptyczny, a ich brzegi są lekko podwinięte. Mają barwę zieloną.
Kwitnie różanecznika 'Boursault’ bardzo obfite od maja do czerwca. Kwiatostany są duże i kuliste, o wymiarach 10 x 12 cm. W każdym z nich występuje od 13 do 20 kwiatów. Pojedynczy kwiat osiąga średnicę 6,5 cm. Ma barwę liliową, a we wnętrzu delikatny rysunek utworzony z żółto – zielonych kropek.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże dla różanecznika 'Boursault’ powinno kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Można go ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak nie jest to praktykowane przez ogrodników amatorów.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.