Różanecznik (Rhododendron) 'Alfred’

Opis: Roślina należąca do grupy różaneczników katawbieńskich. Odmianę tą wyhodował Seidel w 1899 roku. Jest to zimozielony krzew o średniej sile wzrostu.  Ma zwarty pokrój i dorasta do wysokości 1,5 metra. Liście mają kształt eliptyczne i są skórzaste. Blaszka liściowa jest błyszcząca i ma ciemnozielony kolor. Różanecznik 'Alfred’ zakwita na przełomie maja i czerwca. Pojawiają się wówczas duże kuliste kwiatostany zbudowane z 10 do 12 kwiatów. Średnica jednego kwiatostanu może osiągnąć od 4,5 do 6,5 cm. Kwiaty mają kolor liliowy z ciemniejszym brzegiem płatków.  Na górnym płatku występują zielonkawo- żółte plamki. Brzegi płatków różanecznika 'Alfred’ są silnie pofalowane.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko półcieniste do cienistego. Podłoże kwaśne z domieszką próchnicy. Powinno być wilgotne, ale nie bagniste. Nie zaleca się także prac związanych ze spulchnianiem w pobliżu korzeni, bo źle to wpływa na roślinę. Można go ciąć by zagęścić jego pokrój, jednak należy to robić bardzo delikatnie i zaraz po kwitnieniu. Najlepiej cięcie rozłożyć na 2 lub 3 lata. U młodych roślin delikatnie, i tylko ręcznie, wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany.
Rozmnażanie: Można rozmnażać przez sadzonki, odkłady lub wysiew nasion, jednak nie jest to praktykowane przez ogrodników amatorów.
Choroby i szkodniki: Może zostać porażony fytoftyrozą, zarazą wierzchołków pędów lub nekrozą. Należy też zwracać uwagę na szkodniki takie jak opuchlak, mączlik różanecznikowy i prześwietlik borówkowiec.