Różanecznik (Rhododendron) 'Album Novum’

Opis: Różanecznik ten  należy do grupy 'Catawbiense- Hybridum’. Krzew ze starej hodowli, Louis van Houtte, Belgia XIX w. jest jedną z podstawowych biało kwitnących odmian w doborze różaneczników. Jest to silnie rosnący, zimozielony krzew o luźnym, wzniesionym pokroju, dorastający do wysokości 1,3 m po 10 latach.  Różanecznik 'Album Novum’ kwitnie w maju- czerwcu. Kwiaty bez zapachu, duże, białe z żółtozielonymi cętkami na górnym płatku, na początku kwitnienia przebarwione na różowo, potem białe z lekkim odcieniem lila, pąki różowe. Liście ma zielone, błyszczące, skórzaste. Mrozoodporność -27 st. C.

Uprawa i pielęgnacja: Wielokrotnie cięte w młodości dają krzewy silnie zagęszczone oraz obficie kwitnące. Potrzebują miejsc cienistych lub półcienistych, gleby stale wilgotnej, kwaśnej z dużą zawartością próchnicy. Dobrze rosną w pobliżu zbiorników wodnych gdzie powietrze nasycone jest parą wodną. Różaneczniki mają szeroki lecz płytki system korzeniowy i wskazane jest ściółkowanie gleby wokół krzewu przepuszczalnymi materiałami o kwaśnym odczynie. W takim przypadku należy zwiększyć dawkę nawozów, z których najlepsza jest przefermentowana gnojówka, rozłożony obornik lub gotowe mieszanki przygotowane dla tej grupy roślin. Wszelkie prace w obrębie bryły korzeniowej należy wykonywać ostrożnie aby nie uszkodzić płytko położonych korzeni. Młodsze okazy różanecznika 'Album Novum’ należy przed nadejściem większych mrozów osłonić matami słomianymi, włókniną lub iglastym stroiszem i obficie podlać.

Rozmnażanie: Możliwe choć trudne przez sadzonki pędowe lub przez odkłady. Ostatnio także przez szczepienie. Gatunki rozmnaża się przez wysiew nasion. Kwitną w 5 roku uprawy. W przypadku odmian rośliny zwykle nie powtarzają cech osobników rodzicielskich.

Szkodniki i choroby: Zjawisko zimowego zwijania się liści jest objawem fizjologicznym. Szkodnikami są opuchlaki, mszyce, gąsienice i ślimaki. Atakują je choroby grzybowe, rdza i inne. Przesuszenie roślin może powodować niepasożytniczą chorobę, żółknięcie i zasychanie liści.