Różanecznik jakuszimański (Rhododendron yakushimanum) 'Silberwolke’

Opis: Odmiana różanecznika 'Silberwolke’ jest dostępna od 1978 r. Niewysoki, ale rozłożysty i zwarty krzew, dorastający do ok. 0,9 m. wys. i 1 m. szer. Rozwijające się kwiaty są jasnoróżowe, następnie białe, zebrane po kilkanaście w kulisty kwiatostan. W kwiatostanie może być kilka odcieni kwiatów od różowego po biały. Górny płatek w każdym kwiecie posiada delikatny wzór w postaci drobnych kropek. Pręciki i słupek w białym kolorze. Kwitnie różanecznika 'Silberwolke’: maj – czerwiec. Liście skórzaste, ciemnozielone, pozostające na roślinie również przez okres zimy. Odmiana średnio odporna na mróz, bo do ok. – 22 st. C.
Uprawa i pielęgnacja: Najważniejsze w uprawie różaneczników jest podłoże, które powinno próchnicze, wilgotne (ale nie mokre !) i mieć odczyn kwaśny o pH ok. 4- 5. Ponieważ posiadają płytki i delikatny system korzeniowy, łatwo mogą zostać uszkodzone podczas prac ogrodniczych. Ta cecha powoduje również podatność na przesuszenie, dlatego ważnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża materiałem o odczynie kwaśnym np. korą z drzew iglastych. Na poprawę odporności, dobry wzrost i rozwój rośliny wpływa tez dodanie do gleby szczepionki mikoryzowej. Różaneczniki nie najlepiej znoszą cięcie, więc należy ograniczyć się do cięcia sanitarnego lub odmładzającego. Należy również stosować nawożenie grupą nawozów przeznaczonych dla różaneczników. Preferują miejsca cieniste lub półcieniste.
Rozmnażanie: W przypadku różaneczników rozmnażanie jest dość trudne. Można pokusić się o próbę rozmnożenia rośliny przez sadzonki pędowe lub odkłady. W szkółkach rozmnaża się je również przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Różanecznikom mogą zagrażać przede wszystkim choroby grzybowe (np. fytoftoroza, nekroza różanecznika, zaraza wierzchołkowa pędów, mączniak prawdziwy) i choroby fizjologiczne np. z powodu zasolenia, przelania, złego odczynu gleby, braku wody lub braku składników mineralnych (np. chlorozy, zwijanie liści) oraz szkodniki (np. kibitnik azaliaczek, mączlik różanecznikowy, opuchlak truskawkowiec).