Różanecznik jakuszimański (Rhododendron yakushimanum) 'Blurettia’

Opis: Odmiana z roku 1982. Jest niewysokim, gęstym krzewem, dorastającym do ok. 1 m. wys. i 1,5 m. szer. Kwiaty od dołu kielicha wewnątrz w białym kolorze, na brzegach i na zewnątrz przechodzące w ciemny róż, przed zakończeniem kwitnienia prawie całkiem bieleją. Kwiaty zebrane w duże kwiatostany. Płatki różanecznika 'Blurettia’ nie mają wzoru w postaci drobnych kropek. Ciemne pylniki osadzone na białych pręcikach, długi słupek w różowym kolorze. Kwitnie bardzo bujnie w miesiącach maj- czerwiec. Liście skórzaste, błyszczące, ciemnozielone, dość gęsto osadzone na roślinie, pozostające również przez okres zimy. Odmiana odporna na mróz do ok. – 24 st. C.
Uprawa i pielęgnacja: Najważniejsze w uprawie różaneczników jest podłoże, które powinno próchnicze, wilgotne (ale nie mokre !) i mieć odczyn kwaśny o pH ok. 4- 5. Ponieważ posiadają płytki i delikatny system korzeniowy, łatwo mogą zostać uszkodzone podczas prac ogrodniczych. Ta cecha powoduje również podatność na przesuszenie, dlatego ważnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża materiałem o odczynie kwaśnym np. korą z drzew iglastych. Na poprawę odporności, dobry wzrost i rozwój rośliny wpływa tez dodanie do gleby szczepionki mikoryzowej. Różaneczniki nie najlepiej znoszą cięcie, więc należy ograniczyć się do cięcia sanitarnego lub odmładzającego. Należy również stosować nawożenie grupą nawozów przeznaczonych dla różaneczników. Preferują miejsca cieniste lub półcieniste
Rozmnażanie: W przypadku różaneczników rozmnażanie jest dość trudne. Można pokusić się o próbę rozmnożenia rośliny przez sadzonki pędowe lub odkłady. W szkółkach rozmnaża się również różanecznika 'Blurettia’ przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Różanecznikom mogą zagrażać przede wszystkim choroby grzybowe (np. fytoftoroza, nekroza różanecznika, zaraza wierzchołkowa pędów , mączniak prawdziwy) i choroby fizjologiczne np. z powodu zasolenia, przelania, złego odczynu gleby, braku wody lub braku składników mineralnych (np. chlorozy, zwijanie liści) oraz szkodniki (np. kibitnik azaliaczek, mączlik różanecznikowy, opuchlak truskawkowiec).