Różanecznik (Grupa Wardii) odm. wielkokwiatowa „Lachsgold”

Opis: Odmiana z 1985 r. Jest niewysokim, rosnącym dość wolno krzewem, osiąga ok. 1 m. wys. i 1,5 m. szer. Kwiaty w oryginalnym bladożółtym kolorze, zebrane po kilkanaście w kulisty kwiatostan. Pąki różanecznika „Lachsgold” przed rozwinięciem mają odcień różowy. Górny płatek w każdym kwiecie posiada bardzo delikatny wzór w postaci drobnych kropek w nieco ciemniejszym kolorze. Jasnożółte pręciki oraz długi słupek, pylniki w ciemniejszym kolorze. Kwitnie niezbyt obficie pod koniec maja. Liście skórzaste, jasnozielone, pozostające na roślinie również przez okres zimy. Odmiana średnio odporna na mróz do ok. – 20 st. C.
Uprawa i pielęgnacja: Najważniejsze w uprawie różaneczników jest podłoże, które powinno próchnicze, wilgotne (ale nie mokre !) i mieć odczyn kwaśny o pH ok. 4- 5. Ponieważ posiadają płytki i delikatny system korzeniowy, łatwo mogą zostać uszkodzone podczas prac ogrodniczych. Ta cecha powoduje również podatność na przesuszenie, dlatego ważnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża materiałem o odczynie kwaśnym np. korą z drzew iglastych. Na poprawę odporności, dobry wzrost i rozwój rośliny wpływa tez dodanie do gleby szczepionki mikoryzowej. Różaneczniki nie najlepiej znoszą cięcie, więc należy ograniczyć się do cięcia sanitarnego lub odmładzającego. Należy również stosować nawożenie grupą nawozów przeznaczonych dla różaneczników. Różanecznik „Lachsgold” preferuje miejsca cieniste lub półcieniste.
Rozmnażanie: W przypadku różaneczników rozmnażanie jest dość trudne. Można pokusić się o próbę rozmnożenia rośliny przez sadzonki pędowe lub odkłady. W szkółkach rozmnaża się je również przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Różanecznikom mogą zagrażać przede wszystkim choroby grzybowe (np. fytoftoroza, nekroza różanecznika, zaraza wierzchołkowa pędów, mączniak prawdziwy) i choroby fizjologiczne np. z powodu zasolenia, przelania, złego odczynu gleby, braku wody lub braku składników mineralnych (np. chlorozy, zwijanie liści) oraz szkodniki (np. kibitnik azaliaczek, mączlik różanecznikowy, opuchlak truskawkowiec).