Różanecznik (grupa Catawbiense) odm. „Lee’s Dark Purple”

Opis: Odmiana różanecznika dostępna od 1851r. Jest wysokim, rozłożystym krzewem, dorastającym do ok. 2 m. wys. i 2,5 m. szer. Kwiaty różanecznika „Lee’s Dark Purple” są fioletoworóżowe, zebrane po kilkanaście w duży kulisty kwiatostan. Górny płatek w każdym kwiecie posiada bardzo wyraźny wzór w postaci drobnych kropek w ciemnoróżowym kolorze, ponadto płatki są delikatnie pofalowane na brzegach. Ciemne pylniki osadzone na fioletowych pręcikach, długi słupek w różowym kolorze. Kwitnie bardzo spektakularnie w czerwcu. Liście skórzaste, jasnozielone, pozostające na roślinie również przez okres zimy. Odmiana odporna na mróz do ok. – 24 st. C.
Uprawa i pielęgnacja: Najważniejsze w uprawie różaneczników jest podłoże, które powinno próchnicze, wilgotne (ale nie mokre !) i mieć odczyn kwaśny o pH ok. 4- 5. Ponieważ posiadają płytki i delikatny system korzeniowy, łatwo mogą zostać uszkodzone podczas prac ogrodniczych. Ta cecha powoduje również podatność na przesuszenie, dlatego ważnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża materiałem o odczynie kwaśnym np. korą z drzew iglastych. Na poprawę odporności, dobry wzrost i rozwój różanecznika „Lee’s Dark Purple” wpływa też dodanie do gleby szczepionki mikoryzowej. Różaneczniki nie najlepiej znoszą cięcie, więc należy ograniczyć się do cięcia sanitarnego lub odmładzającego. Należy również stosować nawożenie grupą nawozów przeznaczonych dla różaneczników. Preferują miejsca cieniste lub półcieniste.
Rozmnażanie: W przypadku różaneczników rozmnażanie jest dość trudne. Można pokusić się o próbę rozmnożenia rośliny przez sadzonki pędowe lub odkłady. W szkółkach rozmnaża się je również przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Różanecznikom mogą zagrażać przede wszystkim choroby grzybowe (np. fytoftoroza, nekroza różanecznika, zaraza wierzchołkowa pędów, mączniak prawdziwy) i choroby fizjologiczne np. z powodu zasolenia, przelania, złego odczynu gleby, braku wody lub braku składników mineralnych (np. chlorozy, zwijanie liści) oraz szkodniki (np. kibitnik azaliaczek, mączlik różanecznikowy, opuchlak truskawkowiec).