Róża stulistna (Rosa xcentifolia) 'Salet’

Opis: Przepięknie pachnąca róża historyczna wyhodowana przez Francois Lacharme we Francji w 1854 roku. Odmiana 'Salet’ to róża mchowa, ponieważ pędy pokryte są drobnymi włoskami, gruczołkami co nadaje jej oryginalności i ciekawy wygląd. Liście tej róży są duże, grube i szorstkie. Krzewy są gęsto ulistnione. Osiągają około 1.5 m wysokości i 1 m szerokości. Wszystko zależy jak prowadzimy i przycinamy krzew. Ogólnie sam krzew jest wzniesiony, gęsty a pędy zazwyczaj wyrastają prosto do góry. Róża 'Salet’ rozpoczyna kwitnienie od czerwca do lipca. może też powtórzyć kwitnienie w sierpniu, lecz nie jest tak obfite (może wytworzyć kilka pojedynczych kwiatów). Kwiaty odmiany 'Salet’ są różowe, pełne od 6-8 cm. Po rozchyleniu wszystkich płatków okazują żółte pręciki. Bardzo mocno pachną. Róża idealna do ogrodów naturalistycznych, na tarasy i nieformowane żywopłoty. jest mrozoodporna do -29 stopni.
Uprawa i pielęgnacja: Jest to róża bardzo odporna. Jest dosyć tolerancyjna w stosunku co do gleby i stanowiska uprawy. Jednak przy prawidłowym przygotowaniu podłoża i doborze miejsca jest długowieczną różą i na pewno odwdzięcza się obfitym kwitnieniem i zdrowym wzrostem. Sadząc nowy krzew róży, warto glebę wzbogacić żyzna, przepuszczalną glebą. Warto również wykorzystać nawóz organiczny, który na pewno wzmocni roślinę na start. Róża stulistna 'Salet’ lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. W słońcu kwitnienie jest obfitsze. Lubi wilgotne gleby, lecz nie nadaje się na gleby bardzo gliniaste, zimne i zbite. Dobrze radzi sobie w zwykłej ziemi ogrodowej. Wiosną, gdy pąki już są nabrzmiałe możemy zastosować nawóz dedykowany różom. W młodym wieku (2-3 lata od posadzenia róży) warto kopczykować krzew.
Rozmnażanie: Można uzyskać nowe krzewy z sadzonek pędowych, które ukorzeniamy w lekkim podłożu.
Choroby i szkodniki: Jest to odporna róża na szkodniki i choroby. Czasem jednak w niewłaściwych miejscach (zły odczyn gleby, warunki wilgotnościowe) może być atakowana przez mszyce jak większość róż, zaś na jej liściach czasem pojawia się chloroza.