Róża wielkokwiatowa (Rose) ‘Simsalabim’

Opis: Syn. ‘Korsimsala’®. Róża wielkokwiatowa, o pokroju wzniesionym. Pochodzenie: nieznane. Kwiaty średnio duże o średnicy około 9- 11 cm, w kolorze żółtym z czerwono brązowymi paskami. Kwiaty osadzone są pojedynczo choć czasami zdarza się, że jest ich po kilka na pędach. Róża ‘Simsalabim’ kwitnie obficie od połowy czerwca i powtarza kwitnienie do jesieni. Liście są lekko połyskujące w kolorze ciemnozielonym. Zapach jest bardzo intensywny. Roślina osiąga wysokość do ok. 0,8- 1 metra, a szerokość do 60 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę wielkokwiatową ‘Simsalabim’ regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem.
W zimniejszych rejonach kraju dodatkowo trzeba okryć pędy róży ‘Simsalabim’ gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy przyciąć mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do sadzenia w grupach i na rabatach idealna do ogrodów w stylu rustykalnym. Uprawiana na kwiat cięty.

Więcej: Róża – kwiat róży, uprawa i pielęgnaca, odmiany