Róża pnąca (Rose) ‘Red Eden’

Opis: Syn. ‘Eric Tabarly’®, ‘Meidrason’, ‘Red Eden Rose’, ‘Red Pierre’, ‘Rouge Pierre de Ronsard’®. Wprowadzona do sprzedaży przez firmę Star Roses w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych. Róża pnąca typu Climber z serii Romantica™ wyhodowana przez Alaina Meillanda w 2002 roku we Francji. Pochodzenie: siewka ‘Cappa Magna’ ® × ‘Ulmer Münster’. Kwiaty róży ‘Red Eden’ są pełne w kolorze ciemnoczerwonym o średnicy około 12 cm, składające się z 26- 40 płatków, osadzone po 3- 5 kwiatów na pędzie. Róża ‘Red Eden’ kwitnie od połowy czerwca i powtarza znacznie słabiej kwitnienie do jesieni. Zapach jest bardzo intensywny. Przekwitnięte kwiaty należy usuwać z krzewu. Gęsto ulistniona, liście półmatowe, ciemnozielone. Roślina osiąga wysokość od 2,15 do 4,55 m, natomiast szerokość do 2,45 m.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Najlepiej jednak tą róże sadzić w lekkim półcieniu, gdyż intensywne słońce przypala płatki kwiatów. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża ‘Red Eden’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Dodatkowo rosnącą przy pergoli różę okryć gałęziami świerkowymi i jutą lub agrowłókniną. Rosnącą przy ścianie budynku wygodniej będzie okryć matą słomianą. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy po kwitnieniu w lecie można przeprowadzić delikatne prześwietlanie.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do obsadzania ścian murków, altan wiat i pergoli.