Róża parkowa (Rosa) 'Winchester Cathedral’

Opis: synonimy – 'AUScat’, 'White Mary Rose’. Pochodzenie Austin, 1992 r. Sport odmiany 'Mary Rose’. Ta piękna róża uważana jest za najładniejszą białą różą angielską; obficie i długo kwitnie. Należy do grupy róż: nowoczesne odmiany róż krzewiastych (róże parkowe, angielskie). W pokroju gęsta, rozłożysta, o grubych, bardzo kolczastych pędach. Kwiaty gęste, bardzo pełne, białe, w środku czasem żółtawe, dość duże, średnicy ok. 7 cm. Na pędach rosną po kilka, kilkanaście. Zapach róży parkowej 'Winchester Cathedral’ jest delikatny. Róża kwitnie od początku lata i powtarza do jesieni. Liście duże, jasnozielone, lekko błyszczące, gęste. Wysokość krzewu 1- 1,2 m Szerokość ok. 1,2 m. Angielski hodowca róż David Austin stworzył dzieło sztuki krzyżując stare odmiany ze współczesnymi mieszańcami herbatnimi oraz różami floribunda, łącząc romantyczne, staroświeckie kształty kwiatów i zapachy z jakością nowoczesnych, wytrzymałych róż ogrodowych.

Uprawa i pielęgnacja: Odporność na mróz wysoka (do -28 st. C); zalecane jest kopczykowanie podstawy krzewu na zimę. W sezonie wegetacyjnym należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Gleba powinna być piaszczysto- gliniasta, bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Stanowisko dla róży 'Winchester Cathedral’ słoneczne lub półcieniste. Na nieodpowiednich dla róż glebach: ubogich, piaszczystych, szybko wysychających lub zbyt ciężkich i wilgotnych dodajemy przy sadzeniu do dołka kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Zbyt kwaśną ziemię wapnujemy do pH w granicach 6- 6,5. Jeśli pH jest zbyt wysokie stosujemy nieodkwaszony torf wysoki. Aby róże były odporne na choroby i szkodniki należy zapewnić im dobry dostęp powietrza. Służyć temu będzie właściwe przycinanie krzewów i sadzenie ich w odpowiednich odstępach od innych roślin Zwykle róże dobrze znoszą suszę. Latem należy je obficie podlewać raz w tygodniu, zwracając uwagę aby nie zmoczyć kwiatów i liści.

Rozmnażanie: Przez szczepienie.

Szkodniki i choroby: Odmiana rzadko porażana przez choroby. Częstymi szkodnikami róż są mszyce, roztocza, larwy i gąsienice owadów. Najlepszą ochroną przed szkodnikami i chorobami jest dobór zdrowych odmian róż i zapewnienie im odpowiednich warunków siedliskowych.

Zastosowanie: Odpowiednia do sadzenia na rabatach mieszanych z bylinami i innymi krzewami, rozjaśni ciemne zakamarki ogrodu dzięki białym kwiatom. Dobra na niskie żywopłoty. Nadaje się do uprawy w pojemnikach gdzie stworzy piękną dekorację balkonu lub tarasu. Dostępna w formie piennej.