Róża angielska (Rosa) ‘Warwick Castle’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Róże,Sezonowe – Autor: Gosia2501 – 07/12/2010

Opis: Syn. ‘AUSlian’. Róża angielska wyhodowana przez Davida Austina w roku 1986. Pochodzenie: ‘Lilian Austin’ x ‘The Reeve’. Róża obficie kwitnąca przez cały sezon. Kwiaty róży ‘Warwick Castle’ są pełne o delikatnym zapachu, koloru pastelowo ciemno różowego o rozetkowej budowie, zbudowane z około 25-40 płatków. Młode liście są jasnozielone, błyszczące, zaś starsze matowe, ciemnozielone. Wszystkie gładkie, bardzo delikatne, lekko ząbkowane. Osiąga od 70 do 100 cm wysokości. Krzew zwięzłej budowy.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża ‘Warwick Castle’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: O dobrej odporności na choroby grzybowe. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorki, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu
Zastosowanie: Doskonała do tworzenia grup, na rabaty (idealna na rabaty mieszane z bylinami) oraz do obsadzania dużych powierzchni lub do sadzenia jako soliter na trawniku i na kwiat cięty.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment