Róża wielkokwiatowa (Rosa) ‘Waltz Time’

Opis: Syn. ‘Deltos’, ‘Saint- Exupery’®. Róża wielkokwiatowa, mieszaniec herbatni o wzniesionym pokroju, wyhodowana przez firmę Delbard-Chabert w 1961 roku we Francji. Pochodzenie: (‘Christopher Stone’ × ‘Marcelle Gret’) x (‘Holstein’ × ‘Bayadère’). Róża ta posiada kwiaty pełne w kolorze srebrno-fioletowym, składające się z około 26-40 płatków. Róża kwitnie wielokrotnie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Kwiaty róży ‘Waltz Time’ są nietrwałe, podczas deszczu łatwo zagniwają tworząc szpecące krzew mumie. Wytwarza słodki, delikatny zapach. Jej maksymalna wysokość może wynosić 80- 100 cm, natomiast w szerokości rozrasta się do 60 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę wielkokwiatową ‘Waltz Time’ regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. W zimniejszych rejonach kraju dodatkowo trzeba okryć pędy róży gałęziami świerku, jodły lub agrowłókniną. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę ‘Waltz Time’ należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. Trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Róża szczególnie wrażliwa na czarną plamistość, wymaga regularnej ochrony przed tą chorobą. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorka chmielowca, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do sadzenia w grupach i na rabatach idealna do ogrodów w stylu rustykalnym. Uprawiana na kwiat cięty.