Róża pnąca (Rosa) 'Sympathie’

Opis: syn. 'Sympathy’. Pochodzenie Kordes 1964 r. Należy do grupy róż pnących (climber). Pokrój ma bujny, wyprostowany. Pędy są długie, mocno rozgałęzione, proste, sztywne, i kolczaste Odmiana mocna, cenna ze względu na wygląd, barwę i wytrzymałość kwiatów. Kwiaty intensywnie krwistoczerwone o średnicy 8-10 cm. Są one pełne, głęboko wklęsłe, zebrane w szerokie kwiatostany. Kwitną nieprzerwanie przez lato i jesień. Zapach mają lekki. Liście ciemnozielone, błyszczące, gęsto porastają pędy. Wysokość róży pnącej 'Sympathie’ zaczyna się od 3 m lub więcej. Szerokość 2,5 m.

Uprawa i pielęgnacja: Jest to róża wytrzymała, o średniej  mrozoodporności, strefa 5A (-26/-23 st. C). Wskazane jest kopczykowanie, a jedynie w najchłodniejszych rejonach, okrywanie krzewu. Gleba powinna być bezwapienna, lekko kwaśna, typowa dla róż. Na każdym stanowisku rośnie dobrze choć jedynie na słonecznym będzie obficie kwitnąć.

Rozmnażanie: Różę pnącą 'Sympathie’ rozmnażamy przez oczkowanie.

Szkodniki i choroby: Odmiana przeciętnie odporna.

Zastosowanie: Róża 'Sympathie’ jest odmianą mocną i niezawodną, przydatna do sadzenia przy pergolach, kratach i ogrodzeniach. Kwiaty nadają się do cięcia.