Róża bukietowa (Rosa) ‘Schackenborg’

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Róże,Sezonowe – Autor: Gosia2501 – 19/12/2010

Opis: Syn. ‘Coral Castle’®, ‘Coral Palace’, ‘Countess Celeste’ ™, ‘Imagination’,  ‘POUldron’, ‘Viking Princess’, ‘Rosenburg Riedenburg’. Róża bukietowa (floribunda) wprowadzona do sprzedaży przez Poulsen Roser A/S w 1998 roku. Pochodzenie: Queen Margrethe ™ x Seedling. Odmiana rabatowa, mało wymagająca, długo i obficie kwitnąca, bardzo żywotna. Kwiaty cielisto koralowe, blaknące w czasie upałów. Dość duże o śr. ok. 8 cm, rozetowe, płaskie, bardzo pełne, osadzone na pędzie w bardzo dużych kwiatostanach. Zapach słaby, kwitnie od połowy VI, powtarzając kwitnienie do późnej jesieni. Liście soczyście zielone, średniej wielkości, błyszczące, skórzaste. Krzew róży ‘Schackenborg’ jest silnie rozkrzewiony o wzniesionym, zwartym pokroju, osiągający ok. 0,6- 1 m wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (należy jednak unikać sadzenia przy południowych ścianach gdyż może to doprowadzić do przegrzania rośliny), dobrze przewietrzane, umożliwiające szybkie obsychanie rośliny. Gleba głęboko uprawiona i nie zbita, próchniczna, piaszczysto gliniasta. Bardzo lekką glebę dobrze jest wzbogacić dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonym obornikiem, natomiast ciężką połączyć z piaskiem lub kompostem. Odczyn gleby powinien mieć wartość pH między 6,5 a 7,5. Glebę zasadową należy lekko zakwasić dodając do podłoża nieodkwaszonego torfu wysokiego, natomiast kwaśną odkwasić za pomocą nawozów wapniowych. W okresie suszy trzeba różę regularnie nawadniać nie mocząc przy tym liści. Najlepiej podlewać w godzinach porannych, lepiej unikać pozostawiania rośliny na noc z mokrymi liśćmi. Róża ‘Schackenborg’ by móc obicie kwitnąć wymaga nawożenia na wiosnę dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem (pod warunkiem, że w poprzednim sezonie nie wyrzucaliśmy na niego opadłych liści róż), lub nawozami mineralnymi, zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wskazane ścinanie przekwitłych kwiatostanów. Zaleca się ściółkowanie grubą warstwą kompostu, słomą, przekompostowanymi trocinami lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Zaleca się kopczykowanie podstawy pędów na zimę do wysokości 20- 30 cm ziemią ogrodową lub rozłożonym kompostem. Wiosną w celu rozkrzewienia i pobudzenia do obfitego kwitnienia różę należy skrócić mniej więcej do jednej trzeciej wysokości. U starszych krzewów trzeba również dokładnie wyciąć stare i obumarłe pędy.
Rozmnażanie: Przez sadzonkowanie lub okulizację.
Choroby i szkodniki: Dość tolerancyjna. Róże mogą być atakowane przez choroby: czarną plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdzę róży, mączniak rzekomy, pierścieniową plamistość liści, szarą pleśń oraz szkodniki: mszyce, przędziorek chmielowiec, bruzdownicę pędówkę. Dlatego zaleca się wybieranie do ogrodu zdrowych, odpornych odmian i zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu.
Zastosowanie: Doskonała do tworzenia grup, na rabaty, na tereny zieleni, w parkach, idealna w ogrodach na rabaty mieszane z bylinami, także w ogrodach zabytkowych, do pojemników oraz do okulizacji jako pienna.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment